
Thriller psychologiczny, który odnosi ogromny sukces na Netflixie, być może niespodziewany, wywołując globalną debatę i stymulując refleksje socjologiczne, może nie skończyć się na jednym sezonie. Dojrzewanie, brytyjski miniserial, który wstrząsnął widzami swoją narracją w jednym ujęciu i rozbrajającym realizmem, może mieć kontynuację: tryb przypuszczający jest konieczny, jednak sami producenci — a także odtwórcy ról rodziców — Stephen Graham i Hannah Walters zasugerowali to podczas długiego wywiadu z Alexem Ritmanem dla Variety.

Przeczytaj także ► Nie tylko ,,Dojrzewanie”: oto najlepsze teen drama, których nie możecie przegapić na Netflixie
Czym jest subkultura „incel”
Stephen Graham, ikoniczna postać brytyjskiego kina, stworzył serial razem z Jackiem Thornem i wyprodukował go z Hannah Walters, swoją partnerką również w życiu prywatnym. W serialu są rodzicami chłopca oskarżonego o morderstwo koleżanki z klasy, jak już wspominaliśmy. Każdy odcinek eksploruje surowe i aktualne tematy przemocy szkolnej, cyberprzemocy oraz mrocznej subkultury incel, która szerzy się wśród młodych. Zatrzymajmy się na chwilę: co oznacza subkultura incel?
To skrót od involuntary celibate, czyli „celibat mimowolny”, toksyczna społeczność online składająca się głównie z heteroseksualnych mężczyzn, którzy twierdzą, że nie są w stanie nawiązać relacji uczuciowych lub seksualnych z kobietami mimo, że że tego pragną: to często bardzo młodzi mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet.

Niesamowite rekordy Dojrzewania
„Szczerze, nie spodziewaliśmy się takiej reakcji”, przyznała Hannah Walters podczas wywiadu. A liczby mówią same za siebie: Dojrzewanie to najczęściej oglądany serial na Netflixie w 80 krajach, w tym w Indiach, Arabii Saudyjskiej i Australii. Tylko w ciągu pierwszych czterech dni osiągnął 24,3 miliony wyświetleń, które wzrosły do 66,3 milionów w ciągu dwóch tygodni. W Wielkiej Brytanii pobił wszelkie rekordy oglądalności dla miniseriali. Przy takim sukcesie pytanie jest nieuniknione: czy będzie Dojrzewanie 2?
Przeczytaj także ► Analiza ,,Dojrzewanie”: jak forma i treść splatają się w serialu, który oczarował widzów i krytyków

Dojrzewanie 2 na horyzoncie?
Pytanie, nieuchronnie, zostało zadane przez prowadzącego wywiad. Stephen Graham odpowiedział z ironicznym uśmiechem: „Może… zobaczymy, jak będą wyglądały liczby”, a jak wspomniano, liczby już przekraczają oczekiwania. W rzeczy samej, z poważniejszym tonem, dodał do odpowiedzi: „Tak, istnieje możliwość rozwinięcia innej historii”. Walters jednak ostrzega: „Nie jest łatwo powtórzyć taki wpływ”. I kończy spekulacje na temat prequela: „To nie, to się nie wydarzy”. Chociaż na razie nie ma oficjalnych potwierdzeń, trudno sobie wyobrazić, że Netflix chciałby zrezygnować z produkcji, która nie tylko zdobyłamiliony widzów, ale także wywołała potężną refleksję społeczną. Dojrzewanie powstał jako zamknięty miniserial, ale jego medialny oddźwięk może zainspirować twórców do stworzenia kontynuacji.