
Czterokrotny laureat Oscara Piękny umysł na nowo podbija serca polskich widzów odkąd pojawił się ponownie w ofercie Netflixa. To dramatyczna i biograficzna historia Johna Nasha, genialnego matematyka, który musiał zmierzyć się nie tylko z własną błyskotliwością, ale i z zabójczą chorobą umysłową. Kiedyś budził podziw – dziś wygląda to zupełnie inaczej.

To filmowy klasyk, który – mimo upływu lat – zachowuje świeżość i nadal porusza. Gdy geniusz łączy się z cierpieniem, powstaje coś znacznie więcej niż biografia: to uniwersalna opowieść o odwadze, miłości i sile ludzkiego ducha, a opinie mówią same za siebie! [ZWIASTUN na dole]
Przeczytaj też: TOP 10 najchętniej oglądanych filmów na Netflixie w Polsce
Informacje
- Tytuł oryginalny: A Beautiful Mind
- Gatunek: Dramat, Biografia
- Kraj produkcji: USA
- Język oryginalny: angielski
- Rok produkcji/premiery: 2001
- Czas trwania: 2h 15min
- Reżyser / scenariusz: Ron Howard / Akiva Goldsman
- Obsada: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris, Paul Bettany, Christopher Plummer, Adam Goldberg
- Produkcja: Universal Pictures, Imagine Entertainment, na licencji dla Netflix

O czym jest film Piękny umysł?
Film oparty na biografii Sylvii Nasar, przedstawia życie Nasha od studiów na Uniwersytecie Princeton, przez rozwój Teorii Gier, aż po jego triumfalny powrót po zmaganiach ze schizofrenią paranoidalną. Nash buduje przełomowe koncepcje, zakochuje się w Alicii, by wkrótce zostać złapanym w sidła własnego umysłu, w którym realność miesza się z halucynacjami. Dopiero dzięki wsparciu bliskich odzyskuje równowagę i godność, zdobywając Nagrodę Nobla.
Przeczytaj także: Netflix wrzucił niedawno mocny thriller. To klasyk z Benem Affleckiem i Morganem Freemanem
Obsada
Kluczową postać Johna Nasha kreuje Russell Crowe, nagrodzony Oscarem za „Gladiatora”, a także znany z kreacji w „Człowieku ringu” – jego portret genialnego, a zarazem wrażliwego człowieka to kwintesencja roli życia. Tuż obok niego występuje Jennifer Connelly, która jako Alicia Nash również zdobyła Oscara i dała się zapamiętać z „Requiem dla snu”. Na drugim planie błyszczą Ed Harris („Apollo 13”) i Paul Bettany („Vision” z MCU), tworząc tło dramatyczne o sile dorównującej historii głównego bohatera.

Piękny umysł oparty jest na bestsellerowej biografii
Film Piękny umysł powstał na podstawie głośnej biografii autorstwa Sylvii Nasar pod tym samym tytułem. Książka ukazała się w 1998 roku i była nominowana do Nagrody Pulitzera. Nasar, profesor ekonomii i dziennikarka, stworzyła wnikliwy i pełen empatii portret Johna Nasha, skupiając się nie tylko na jego matematycznym geniuszu, ale także na dramatycznej walce z chorobą psychiczną. Filmowa adaptacja wiernie oddaje ducha tej opowieści, choć – jak to bywa w Hollywood – nieco wygładza i upraszcza niektóre wątki. Mimo to książka i film wzajemnie się uzupełniają, tworząc poruszający obraz wybitnej, a jednocześnie kruchej jednostki.
Dlaczego warto obejrzeć Piękny umysł
Piękny umysł to nie tylko podróż przez genialny umysł – to emocjonalny i ludzki dramat, który zyskuje nowe przesłanie w dobie rosnącej świadomości zdrowia psychicznego. Reżyser Ron Howard w wyjątkowy sposób balansuje między thrillerem umysłowym a wzruszającym dramatem rodzinnym, a muzyka Jamesa Hornera potęguje intensywność każdej sceny. Choć miejscami można mu zarzucić hollywoodzką formułę, wrażenie, które pozostawia – jest autentyczne i długotrwałe.

Film zdobył 4 statuetki – m.in. za najlepszy film i aktorkę drugoplanową – i był nominowany w czterech innych kategoriach . Na Filmwebie otrzymał imponującą ocenę 8,3/10 od widzów, zaś 7.3/10 od krytyków. Jak czytamy w jednej z recenzji: ,,Momentami ckliwy, ale mieszczący się w granicach. Jest jak umysł J. Nasha… czyli piękny. Crowe i Connelly – dziękuję Wam za to co razem stworzyliście!„
Piękny umysł jest dostępny na Netflixie
Film od kilku dni na nowo podbija ekrany polskich widzów na Netflixie! Jeżeli jeszcze go nie widzieliście, zachęcamy do obejrzenia zwiastunu na dole lub ponownego odkrycia.
